top of page

MNIEJSZAPĘTLAKAMIENICKA

Szklarska Poręba

Trasa rowerowa nr 32

Stara Kamienica

  • ok. 22 km

  • Suma podjazdów 460 m

  • Suma zjazdów 460 m

Średnio trudna trasa MTB. Wymagany dobry poziom sprawności. Wymagane zaawansowane doświadczenie.

POBIERZ TRASĘ

RODZAJE DRÓG

Ścieżka: 9.77 km

Boczna ulica: 339 m

Ulica: 11.8 km

RODZAJE NAWIERZCHNI

Nieutwardzona: 4.98 km

Utwardzona: 5.69 km

Asfalt: 11.2 km

Kręta leśna droga

Trasa rowerowa nr 32 - Stara Kamienica
„Mniejsza Pętla Kamienicka”

Wszystkie trasy Rowerowej Krainy wyznaczone zostały w formie pętli, tak więc możemy rozpocząć jazdę w dowolnym miejscu trasy. Większość odcinków tras jest dwukierunkowa dzięki czemu poprzez analizę profilu trasy możemy wybrać wygodniejszy dla nas kierunek jazdy. Opisując przebieg tras wybieramy z reguły punkt startowy albo w miarę blisko centrum miejscowości albo w pobliżu charakterystycznym punktów, obok których znajdziemy wygodne miejsca parkingowe.

 

1. Trasa zaczyna się w centrum Starej Kamienicy w okolicy Informacji Turystycznej i na początkowym odcinku łączy się z trasą 31.

2. Rozpoczynając jazdę wyruszamy w kierunku północnym, w stronę miejscowości Piechowice, jadąc ulicą Izerską. Jedziemy wzdłuż rzeki Kamienicy, po przejechaniu około 350 m, przejeżdżamy pod ciekawym wiaduktem kolejowym, będącym elementem linii kolejowej Zgorzelec - Jelenia Góra, która powstała w latach 60-tych XIX w.

3. Jadąc dalej, wygodną asfaltową drogą, dojeżdżamy do ronda, na którym skręcamy pierwszym zjazdem na prawo, jednocześnie rozstając się z trasą 31.

4. Kierując się lekko pod górę, asfaltową drogą w stronę miejscowości Kopanie po pewnym czasie mijamy skałę Młyńczak. Jadąc dalej mijamy liczne dawne zabudowania gospodarcze, aż docieramy do miejscowego kościoła. Świątynia pw. św. Antoniego Padewskiego, znajdująca się na niewielkim wzniesieniu, powstała w XVI – XVIII w. Wchodząc po schodach mijamy pozostałości dawnego pomnika upamiętniającego dawnych mieszkańców Seiffershau (niemiecka nazwa Kopańca), którzy polegli w czasie I Wojny Światowej.

5. Jadąc dalej do góry, po chwili mijamy po lewej stronie dąb szypułkowy, mający status pomnika przyrody. Przejeżdżając kolejne skrzyżowanie na wprost, wspinamy się cały czas do góry. Mijamy dobrze oznaczoną Galerię Wysoki Kamień i za kolejnymi zabudowaniami skręcamy na prawo. Pozostawiamy w tym momencie drogi asfaltowe. Trzymając się prawej strony wjeżdżamy na tereny rolne z licznymi zadrzewieniami śródpolnymi. Po prawej stronie roztaczają się widoki na tereny skąd wyruszyliśmy. Widoczna jest dolina rzeki Kamienicy, miejscowość Stara Kamienica i okoliczne wzgórza należące do Wysoczyzny Rybnicy i Przedgórza Rębiszowskiego.

6. Dalszą część trasy kontynuujemy przez zwarty las świerkowy. Po dłuższym czasie dojedziemy do skrzyżowania kilku dróg leśnych, którymi biegną szlaki piesze (żółty i niebieski) i trasa rowerowa nr 31. Kierując się na prawo, w kierunku wschodnim, jadąc jednocześnie żółtym szlakiem pieszym. Prosimy o uwagę na wędrujących turystów. Trasa biegnie zboczami masywu Kamienicy. Po drodze łączymy się z trasą rowerową 31. Należy zwrócić uwagę, że po przejechaniu ok. 1,5 km, skręcamy w prawo, zaraz za mostkiem na Kamienicy, jednocześnie pozostawiając żółty szlak turystyczny i trasę 31. Jedziemy dalej w dół, przejeżdżając nad licznymi ciekami wodnymi przez gęsty las świerkowy.

7. Po wyjechaniu z lasu dojeżdżamy do osady Antoniów i po chwili wjeżdżając na asfaltową drogę kierujemy się w prawo. Jadąc w dół trzeba zachować uwagę na pojazdy mechaniczne, gdyż droga jest wąska. W centrum Chromca, skręcamy na lewo, kierując się w stronę Małej Kamienicy. Jadąc dalej ponownie spotykamy się z rzeką Kamienicą, i ciągnącą się po prawej stronie jej doliną. Ten odcinek trasy biegnie zboczami wzniesień zaliczanych jeszcze do Gór Izerskich. Jadąc przez Małą Kamienicę, po prawej stronie mijamy jeden z najcenniejszych zabytków na tym terenie. To sięgający późnego średniowiecza kościół pod wezwaniem św. Barbary, wewnątrz którego zachowały się freski przedstawiające żywot patronki świątyni.

8. Jadąc dalej w dół dojeżdżamy do drogi, gdzie kierując się na prawo, jedziemy w stronę Starej Kamienicy. Ostatni odcinek trasy biegnie dawnym traktem handlowym Żytawa - Jelenia Góra. Dojeżdżając do Starej Kamienicy, warto jeszcze na moment skręcić na lewo i podjechać obejrzeć ruiny zamku i zakończyć wycieczkę wchodząc na wieżę zamkową i spojrzeć na wzgórza Gór i Pogórza Izerskiego.

 

Wybierając odwrotny kierunek jazdy miejsca, które w opisie były po lewej stronie znajdować się będą po prawej a te z prawej strony będą po lewej. Trzeba pamiętać także o zmianie kierunków jazdy.

​Trasa rowerowa nr 32 - Stara Kamienica „Mniejsza Pętla Kamienicka”
bottom of page