top of page

DUŻA PĘTLASTAREJKAMIENICY

Szklarska Poręba

Trasa rowerowa nr 31

Stara Kamienica

  • ok. 36,3 km

  • Suma podjazdów 670 m

  • Suma zjazdów 670 m

Średnio trudna trasa MTB. Wymagany dobry poziom sprawności.

POBIERZ TRASĘ

RODZAJE DRÓG

Single track: 1.31 km

Ścieżka: 20.7 km

Boczna ulica: 430 m

Ulica: 13.8 km

RODZAJE NAWIERZCHNI

Naturalna: 2.32 km

Nieutwardzona: 8.89 km

Żwir: 4.82 km

Utwardzona: 7.80 km

Asfalt: 12.4 km

Kręta leśna droga

Trasa rowerowa nr 31 - Stara Kamienica
„Duża Pętla Starej Kamienicy”

Wszystkie trasy Rowerowej Krainy wyznaczone zostały w formie pętli, tak więc możemy rozpocząć jazdę w dowolnym miejscu trasy. Większość odcinków tras jest dwukierunkowa dzięki czemu poprzez analizę profilu trasy możemy wybrać wygodniejszy dla nas kierunek jazdy. Opisując przebieg tras wybieramy z reguły punkt startowy albo w miarę blisko centrum miejscowości albo w pobliżu charakterystycznym punktów, obok których znajdziemy wygodne miejsca parkingowe.

Trasa biegnie głównie terenami Grzbietu Kamienieckiego, należącego do Gór Izerskich, przebiega drogami asfaltowymi oraz terenowymi.

 

1. Trasa zaczyna się w centrum Starej Kamienicy w okolicy Informacji Turystycznej i na początkowym odcinku łączy się z trasą 32. Pierwsze kilometry trasy prowadzą asfaltową drogą w stronę Piechowic. Wyruszając w tę stronę na początku mijamy wiadukt kolejowy, linii kolejowej Zgorzelec - Jelenia Góra. Po lewej stronie biegnie nurt rzeki Kamienicy. Jadąc najpierw wspinamy się lekko w górę, dojeżdżając do ronda, gdzie drugim zjazdem jedziemy w kierunku "na wprost". Na rondzie pozostawiamy trasę rowerową 32. jadąc po prawej stronie mijamy niewielki drewniany kościół pw. św. Jerzego.

2. Dojeżdżając do kolejnego skrzyżowania, trzymamy się prawej strony. Mijamy stojący w centralnym miejscu skrzyżowania pomnik Zwycięstwa Nad Faszyzmem, ufundowany przez mieszkańców Kromnowa. Niedaleko powyżej skrzyżowania znajduje się odrestaurowany w ostatnich latach dawny zbór ewangelicki z XVIII w., aktualnie Artystyczna Galeria Izerska. Mijając kolejne zabudowania gospodarcze, wspinamy się na Zimną Przełęcz. Na przełączy znajduje się skrzyżowanie, gdzie na prawo odchodzi trasa rowerowa 41, my podążamy na wprost. Nasza trasa na odcinku ok. 400 m łączy się z niebieskim szlakiem pieszym oraz trasą 41.

3. Mijając stację transformatorową skręcamy na prawo, podobnie jak niebieski szlak turystyczny. Mijając ostatnie zabudowania wjeżdżamy w dość kamienistą drogę leśną. Po przejechaniu ok. 500 m dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy na lewo, jak niebieski szlak turystyczny. Po chwili dojeżdżamy do Bobrowych Skał. Warto wejść wykutymi schodami na szczyt skały, skąd rozpościera się panorama na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

4. Po przejechaniu ok. 2 km, dojeżdżamy do Babiej Przełęczy. W tym miejscu ponownie spotykamy się z trasą 41, na co należy zwrócić uwagę bo za chwilę trasy ponownie będą się rozchodzić. Jadąc trasą 31 trzymamy się prawej strony. Kolejne kilometry pokonujemy dobrze utrzymanymi drogami leśnymi, zwracając uwagę na kilka zakrętów. Na kolejnym odcinku trasa łączy się ponownie z niebieskim szlakiem pieszym. Po drodze łącząc się jeszcze z trasą 32 i po kilkudziesięciu metrach z żółtym szlakiem turystycznym.

5. Na skrzyżowaniu dróg, należy zachować ostrożność, trasa 31 biegnie w kierunku północnym, łącząc się na tym odcinku ze szlakami żółtym i niebieskim. Kolejne kilometry trasy biegną lekko w dół, w dół doliny rzeki Mała Kamienna. Dojeżdżając do wspomnianej rzeki łączymy się z trasą 7 i jedziemy na prawo w górę doliny.

6. Po przejechaniu niecałych 1,5 km dojeżdżamy do Rozdroża Izerskiego. Rozdroże jest popularnym miejscem, tutaj spotykają i rozchodzą się szlaki turystyki pieszej i trasy rowerowe. Jest to miejsce gdzie również stykają się Grzbiet Kamieniecki i Wysoki. Warto zwrócić uwagę w kierunku południowym, między drzewami możemy dostrzec charakterystyczną nieczynną kopalnię kwarcu "Stanisław".

7. Trasa 31 prowadzi jednak w przeciwną stronę, kierując się na północ, dojeżdżamy po kilkunastu metrach do skrzyżowania, gdzie rozchodzą się dwie trasy rowerowe 22 (na lewo) i 31 (w prawo). Teraz pokonując kilka kilometrów, wspinamy się do góry, zboczami Kamienicy. Jadąc dalej łączymy się z trasą 32 i żółtym szlakiem turystycznym. Skręcając na lewo, jedziemy razem z tymi szlakami.

8. Minąwszy mostek na Kamienicy, trasa 32 odbija na prawo w stronę Antoniowa i Chromca. My jednak podążamy dalej razem z żółtym szlakiem turystycznym. Jedziemy głównie lekko w dół, trawersując Kowalówkę i Tłoczyne, w międzyczasie rozstajemy się z żółtym szlakiem. Zwracając uwagę na mijane skrzyżowania dróg leśnych, gdyż w pewnym momencie musimy skręcić dość ostro na prawo.

9. Opuszczając zwarty kompleks leśny dojeżdżamy do Jaroszyc i wyjeżdżamy na drogi asfaltowe. Kierujemy się na lewo w stronę Kwieciszowic. Tu dojeżdżamy do drogi i kierujemy się w stronę Starej Kamienicy. W kolejnej osadzie Kamienne, kierujemy się na lewo, w stronę Nowej Kamienicy. Wspomniane miejscowości znajdują się na terenie Przedgórza Rębiszowskiego, to obszary z wzniesieniami głównie ponad 500 m.n.p.m., których szczytowe partie są zalesione, a niżej położone wykorzystywane są rolniczo. W mijanych miejscowościach zobaczyć jeszcze można sporo historycznej zabudowy mieszkalnej i gospodarczej.

10. W Nowej Kamienicy, po prawej stronie mijamy późnogotycki kościół, przebudowywany jednak w kolejnych wiekach. Ostatnie kilometry jedziemy szeroką drogą asfaltową, mając widoki na wzniesienia Pogórza i Gór Izerskich. Dojeżdżając do Starej Kamienicy wjeżdżamy od strony ruin zamku. Wycieczkę warto zakończyć wchodząc na wieżę zamku, aby jeszcze raz podziwiać panoramę.

 

Wybierając odwrotny kierunek jazdy miejsca, które w opisie były po lewej stronie znajdować się będą po prawej a te z prawej strony będą po lewej. Trzeba pamiętać także o zmianie kierunków jazdy.

Trasa rowerowa nr 31 - Stara Kamienica „Duża Pętla Starej Kamienicy”
bottom of page