top of page

DUŻASZKLARSKAPĘTLA

Trudna trasa rowerowa. Wymagany bardzo dobry poziom sprawności. Niektóre odcinki Wyprawy mogą wymagać prowadzenia roweru.

Trasa rowerowa nr 3A

Szklarska Poręba

  • Wariant „a” ok. 20 km

  • Suma podjazdów 490 m

  • Suma zjazdów 490 m

Trasa rowerowa nr 3B

Szklarska Poręba

  • Wariant „b” ok. 21,4 km

  • Suma podjazdów 550 m

  • Suma zjazdów 550 m

RODZAJE DRÓG Wariant A

Single track: 3.35 km

Ścieżka: 6.57 km

Boczna ulica: 8.41 km

Ulica: 1.10 km

Droga krajowa: 593 m

RODZAJE NAWIERZCHNI Wariant A

Nieutwardzona: 7.39 km

Zbity żwir: 784 m

Kostka brukowa: 659 m

Utwardzona: 1.55 km

Asfalt: 8.87 km

Brak informacji: 770 m

Mapy 12 2023 RK-3.jpg

POBIERZ TRASĘ

RODZAJE DRÓG Wariant B

Single track: 3.37 km

Ścieżka: 6.66 km

Boczna ulica: 10.1 km

Ulica: 1.10 km

Droga krajowa: 168 m

RODZAJE NAWIERZCHNI Wariant B

Nieutwardzona: 7.40 km

Zbity żwir: 190 m

Kostka brukowa: 1.34 km

Utwardzona: 1.55 km

Asfalt: 10.2 km

Brak informacji: 770 m

Mapy 12 2023 RK-3.jpg

POBIERZ TRASĘ

Kręta leśna droga

Trasa rowerowa nr 3 - Szklarska Poręba
„Duża Szklarska Pętla”

Wszystkie trasy Rowerowej Krainy wyznaczone zostały w formie pętli, tak więc możemy rozpocząć jazdę w dowolnym miejscu trasy. Większość odcinków tras jest dwukierunkowa dzięki czemu poprzez analizę profilu trasy możemy wybrać wygodniejszy dla nas kierunek jazdy. Opisując przebieg tras wybieramy z reguły punkt startowy albo w miarę blisko centrum miejscowości albo w pobliżu charakterystycznym punktów, obok których znajdziemy wygodne miejsca parkingowe.

 

1. Rozpoczynamy w centrum Szklarskiej Poręby na skwerze znajdującym się przy skrzyżowaniu ulicy 1 Maja i Jedności Narodowej.

2. Następnie jedziemy wzdłuż ulicy 1 Maja, mijając po drodze liczne restauracje i kawiarnie. Przejeżdżamy obok szkoły podstawowej, po kilkuset metrach po prawej stronie mijamy Leśna Hutę, dojeżdżamy do ulicy Naumowicza, jest to miejsce o dużym nachyleniu.

3. Na zjeździe skręcamy w prawo i dalej razem z zielonym szlakiem turystycznym, wzdłuż rzeki dojeżdżamy w okolice parkingu przy Wodospadzie Szklarki. Warto z tego miejsca prowadząc rower zobaczyć ten malowniczy wodospad.

4. Trasa rowerowa dalej biegnie po drugiej stronie drogi krajowej nr 3. Zaczyna się tam trudny, stromy podjazd, który biegnie razem z czarnym szlakiem turystycznym. W ten sposób dojeżdżamy do „Lipy Sądowej” w Szklarskiej Porębie Dolnej.

5. Od „Lipy Sądowej” dalej wzdłuż czarnego szlaku dojeżdżamy do dworca kolejowego Szklarska Poręba Dolna, jedziemy wzdłuż torów kolejowych, następnie skręcamy w prawo. Jedziemy wiaduktem nad torami kolejowymi, a potem w prawo, cały czas razem z czarnym szlakiem. Po pokonaniu sporego nachylenia nasza trasa skręca w lewo. W tym miejscu warto odjechać z trasy trochę w bok. Skręcając w prawo dojedziemy do tarasu widokowego przy Zbójeckich Skałach.

6. Wracając na trasę przejeżdżamy obok ciekawej sztolni dawnej Kopalni Pirytu, następnie dojeżdżamy do Drogi Sudeckiej gdzie skręcamy w lewo w stronę Zakrętu Śmierci. W jego pobliżu kolejny taras widokowy.

7. Za Zakrętem Śmierci skręcamy w prawo z głównej drogi, jedziemy do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem, tutaj skręcamy w lewo, tak jak czerwony szlak. Po kilkuset metrach kamienistego zjazdu skręcamy w prawo.

8. Jedziemy ponownie tak jak czarny szlak, przejeżdżamy nad torami kolejowymi dojeżdżamy do Osiedla Huty. Obok przedszkola skręcamy w prawo. Jedziemy do torów kolejowych, przed którymi skręcamy w lewo i dojeżdżamy do drogi krajowej nr 3.

9. W tym miejscu możemy wybrać jeden z dwóch wariantów:

a) w prawo i następnie w lewo z głównej drogi dojedziemy do Wodospadu Kamieńczyka, tam skręcając w lewo należy pokonać trudny technicznie fragment by zjechać do Rozdroża pod Kamieńczykiem, tutaj w prawo tak jak czarny szlak.

b) w lewo i następnie w prawo obok parkingu leśna drogą dojeżdżamy do Rozdroża pod Kamieńczykiem, tutaj prosto tak jak czarny szlak.

10. Jadąc dalej wzdłuż czarnego szlaku dojeżdżamy do dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę. Fragment od Rozdroża pod Kamieńczykiem wymaga uwagi ze względu na trudności techniczne oraz turystów pieszych.

11. Po minięciu wyciągu po prawej stronie mijamy Skałki Marianki, jedziemy dalej prosto do Muzeum Mineralogicznego. Obok muzeum skręcamy w lewo i dalej w dół aż do ulicy 1 Maja.

12. Skręcamy w lewo by dojechać do miejsca startu trasy.

 

Wybierając odwrotny kierunek jazdy miejsca, które w opisie były po lewej stronie znajdować się będą po prawej a te z prawej strony będą po lewej. Trzeba pamiętać także o zmianie kierunków jazdy.

Trasa rowerowa nr 3 - Szklarska Poręba - „Duża Szklarska Pętla”
bottom of page