top of page

LANG TEAM

Szklarska Poręba

Trasa rowerowa nr 21

Świeradów Zdrój 

  • ok. 7,2 km

  • Suma podjazdów 210 m

  • Suma zjazdów 220 m

Średnio trudna trasa MTB. Dostosowana do każdego poziomu sprawności. Wymaganezaawansowane doświadczenie.

POBIERZ TRASĘ

RODZAJE DRÓG

Single track: 828 m

Ścieżka: 2.50 km

Droga rowerowa: 181 m

Boczna ulica: 2.98 km

Ulica: 649 m

RODZAJE NAWIERZCHNI

Naturalna: 179 m

Nieutwardzona: 3.08 km

Utwardzona: 1.27 km

Asfalt: 2.61 km

Kręta leśna droga

Trasa rowerowa nr 21 - Świeradów Zdrój
„Lang Team”

Wszystkie trasy Rowerowej Krainy wyznaczone zostały w formie pętli, tak więc możemy rozpocząć jazdę w dowolnym miejscu trasy. Większość odcinków tras jest dwukierunkowa dzięki czemu poprzez analizę profilu trasy możemy wybrać wygodniejszy dla nas kierunek jazdy. Opisując przebieg tras wybieramy z reguły punkt startowy albo w miarę blisko centrum miejscowości albo w pobliżu charakterystycznym punktów, obok których znajdziemy wygodne miejsca parkingowe.

 

Trasa trudna, z kilku powodów, po pierwsze, dlatego że na tej krótkiej trasie (7,6 km) pokonuje się sporą różnicę wzniesień, po drugie, początek i koniec trasy biegnie przez Świeradów Zdrój, popularną miejscowość uzdrowiskową i turystyczną. To powoduje, że jadąc wąskimi uliczkami i często pod dużym kątem nachylenia, trzeba zachować szczególną ostrożność, zwracając uwagę na spacerujących turystów i przejeżdżające samochody. Po trzecie w okolicach Świeradowa Zdój przebiegają liczne single tracki, które krzyżują się z innymi trasami rowerowymi, w tym trasą 21. Dlatego należy zachować ostrożność na trasie.

 

1. Trasa 21 zaczyna się przy południowo-wschodnim narożniku Domu Zdrojowego, przy skrzyżowaniu ulic: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Bolesława Prusa i Adama Mickiewicza. W tym miejscu łączy się też z Euroregionalnym Szlakiem Rowerowym ER-2. Nasza trasa podąża ulicą A. Mickiewicza. Na najbliższym skrzyżowaniu jedziemy na wprost, w tym momencie już ulicą Leśną. Mijając kolejne budynki pensjonatów, dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Jana Kilińskiego, gdzie spotykamy się z Wokółmiejskim Szlakiem Spacerowym, oznaczonym kolorem czarnym. Drogę na wprost kontynuuje trasa 22.

2. Trasa 21 natomiast skręcamy na prawo, pod górę, wraz ze wspomnianym szlakiem czarnym. Wspinamy się do podnóża wieży widokowej Skywalk. Uwaga, w okolicy Skywalk trasa 21 krzyżuje się z trasą rowerową Świeradowiec, jedna z kilku tras single track, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

3. Będąc pod wieżą widokową Skywalk, warto na chwilę zsiąść z roweru i wejść na wieżę, aby obejrzeć panoramę Doliny Kwisy i Góry Izerskie. Opuszczając wieżę kierujemy się na lewo, zwracając uwagę na oznaczenie trasy, gdyż w tym miejscu przechodzą liczne ścieżki. W pewnym momencie ostro skręcamy na prawo, pozostawiając potok Świeradówka.

4. Dalej droga prowadzi już wygodną drogą leśną, trawersującą Stóg Izerski. Dojeżdżamy do kolei gondolowej, gdzie kilkakrotnie przejeżdżając pod nią, jedziemy lekko w dół, dojeżdżamy do drogi asfaltowej. To droga łącząca centrum Świeradowa-Zdrój z Czerniawą-Zdrój.

5. Wyjeżdżając na drogę asfaltową, na wprost widzimy kolejną wieżę widokową na szczycie wzniesienia Młynica. Trasa 21 skręca na prawo, kierując się w stronę centrum Świeradowa Zdrój, mijamy dolną stację kolei gondolowej. Za stacją nie jedziemy główną drogą skręcającą na lewo, lecz wjeżdżamy w węższą ulicę na wprost.

6. Kolejna część trasy prowadzi ulicami wśród zabudowy miejskiej, jadąc ulicami Źródlaną, Strumykową, Adama Asnyka i Kościelną. Dojeżdżając do Domu Zdrojowego mijamy jeszcze kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Jazdę kończymy w Parku Zdrojowym otaczającym Dom Zdrojowy.

 

Wybierając odwrotny kierunek jazdy miejsca, które w opisie były po lewej stronie znajdować się będą po prawej a te z prawej strony będą po lewej. Trzeba pamiętać także o zmianie kierunków jazdy.

​Trasa rowerowa nr 21 - Świeradów Zdrój ​„Lang Team”
bottom of page