top of page

PO POLSKICHIZERACHI CZESKICHKARKONOSZACH

Szklarska Poręba

Trasa rowerowa nr 2

Szklarska Poręba - Harrachov

  • ok. 54,4 km;

  • Suma podjazdów 1090 m;

  • Suma zjazdów 1090 m

Trudna trasa rowerowa. Wymagany bardzo dobry poziom sprawności. Przeważnie utwardzona nawierzchnia. Nie wymaga specjalnych umiejętności.

POBIERZ TRASĘ

RODZAJE DRÓG

Single track: 197 m

Ścieżka: 39.2 km

Boczna ulica: 8.33 km

Ulica: 2.80 km

Droga krajowa: 3.79 km

RODZAJE NAWIERZCHNI

Nieutwardzona: 8.45 km

Zbity żwir: 6.20 km

Kostka brukowa: 859 m

Utwardzona: 589 m

Asfalt: 37.6 km

Brak informacji: 650 m

Kręta leśna droga

Trasa rowerowa nr 2 - Szklarska Poręba - Harrachov
„Po Polskich Izerach i Czeskich Karkonoszach”

Wszystkie trasy Rowerowej Krainy wyznaczone zostały w formie pętli, tak więc możemy rozpocząć jazdę w dowolnym miejscu trasy. Większość odcinków tras jest dwukierunkowa dzięki czemu poprzez analizę profilu trasy możemy wybrać wygodniejszy dla nas kierunek jazdy. Opisując przebieg tras wybieramy z reguły punkt startowy albo w miarę blisko centrum miejscowości albo w pobliżu charakterystycznym punktów, obok których znajdziemy wygodne miejsca parkingowe.

 

1. Rozpoczynamy od centrum Szklarskiej Poręby, w pobliżu informacji turystycznej oraz Policji.

2. Podjeżdżamy ulicą Dworcową, dojeżdżamy do skrzyżowania z ulicą Demokratów.

3. Skręcamy w prawo w kierunku stadionu, mijamy stadion po prawej stronie, następnie w lewo w kierunku dworca PKP Szklarska Poręba Górna.

4. Mijamy dworzec po prawej stronie, jedziemy dalej wzdłuż torów kolejowych aż do wiaduktu nad torami. Skręcamy w prawo i tym wiaduktem wjeżdżamy w ulicę Wolności.

5. Ulicą Wolności dojeżdżamy do skrzyżowania z ulicą Oficerską, skręcamy w nią w prawo podjeżdżamy po kostce brukowej do czerwonego szlaku turystycznego z którym skręcamy w lewo.

6. Podjeżdżamy do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem, tutaj na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i dalej szeroką szutrową drogą jedziemy do skrzyżowania z niebieskim szlakiem.

7. Skręcamy w prawo tak jak prowadzi niebieski szlak w stronę Kopalni Stanisław, rozpoczyna się długi i wymagający podjazd.

8. Razem z niebieskim szlakiem dojeżdżamy do Rozdroża pod Zwaliskiem, tutaj niebieski szlak odbija w prawo a my dalej prosto dojeżdżamy szutrową drogą w okolice Kopalni Stanisław.

9. Skręcamy w lewo i asfaltową drogą zjeżdżamy do Rozdroża pod Cichą Równią.

10. Tutaj kawałek w lewo Dolnym duktem i następnie skręcamy w prawo w kierunku Górnego Duktu Końskiej Jamy. Górnym Duktem po częściowo szutrowej, częściowo kamienistej drodze zjeżdżamy do Polany Jakuszyckiej.

11. Na Polanie Jakuszyckiej mijamy Dolnośląskie Centrum Sportu i wjeżdżamy na asfaltową leśną drogę, która początkowo biegnie równolegle do torów kolejowych.

12. Tą drogą dojeżdżamy do Rozdroża pod Działem Izerskim na którym skręcamy w prawo w szutrową drogę, którą dojeżdżamy do granicy z Czechami, tutaj droga prowadzi po czeskiej stronie przez centrum Harrachova, obok wodospadu Mumlavy. Następnie cały czas asfaltową drogą wspinamy się w stronę głównego grzbietu Karkonoszy. Dosyć szybko znajdujemy się na wysokości 1100 m.n.p.m. Trawersując zbocza Szrenicy, Kamiennika i Mumlawskiego Wierchu po czeskiej stronie Karkonoszy dojeżdżamy do drogi międzynarodowej z Czech do Polski.

13. Skręcamy w prawo, tą drogą dojeżdżamy ponownie w okolice Dolnośląskiego Centrum Sportu, po drodze mijamy granicę państwa.

14. Jedziemy w dalszym ciągu drogą krajową nr 3 – na fragmencie od granicy państwa trzeba zachować szczególną ostrożność ze względu na chwilami duży ruch samochodów osobowych i ciężarowych.

15. Mijamy stację benzynową, dojeżdżamy do Leśniczówki, przy której skręcamy w lewo w szutrową drogę, którą dojeżdżamy do torów kolejowych.

16. Za torami kolejowymi skręcamy w prawo i równolegle do torów jedziemy w kierunku Szklarskiej Poręby.

17. Mijamy ruiny nieczynnego zakładu przeróbki kamienia i dalej asfaltową drogą dojeżdżamy kolejny raz do torów kolejowych w pobliżu stacji kolejowej Szklarska Poręba Huta.

18. Po przejechaniu torów, dalej prosto asfaltem przez Osiedle Huty dojeżdżamy ponownie do drogi krajowej nr 3.

19. Skręcamy w lewo dojeżdżamy do miejsca startu.

 

Wybierając odwrotny kierunek jazdy miejsca, które w opisie były po lewej stronie znajdować się będą po prawej a te z prawej strony będą po lewej. Trzeba pamiętać także o zmianie kierunków jazdy.

Trasa rowerowa nr 2 - Szklarska Poręba - Harrachov „Po Polskich Izerach i Czeskich Karkonoszach”
bottom of page