top of page

ARTYSTYCZNA

Szklarska Poręba

Trasa rowerowa nr 12

Szklarska Poręba 

  • ok. 11,1 km

  • Suma podjazdów 280 m

  • Suma zjazdów 280 m

Średnio trudna trasa MTB. Dostosowana do każdego poziomu sprawności. Wymagane zaawansowane doświadczenie.

POBIERZ TRASĘ

RODZAJE DRÓG

Single track: 2.25 km

Ścieżka: < 100 m

Droga dojazdowa: < 100 m

Droga rowerowa: 105 m

Boczna ulica: 6.68 km

Ulica: 1.01 km

Droga krajowa: 1.02 km

RODZAJE NAWIERZCHNI

Nieutwardzona: 966 m

Żwir: 1.46 km

Utwardzona: 3.13 km

Asfalt: 5.44 km

Brak informacji: 129 m

Kręta leśna droga

Trasa rowerowa nr 12 - Szklarska Poręba
„Artystyczna”

Wszystkie trasy Rowerowej Krainy wyznaczone zostały w formie pętli, tak więc możemy rozpocząć jazdę w dowolnym miejscu trasy. Większość odcinków tras jest dwukierunkowa dzięki czemu poprzez analizę profilu trasy możemy wybrać wygodniejszy dla nas kierunek jazdy. Opisując przebieg tras wybieramy z reguły punkt startowy albo w miarę blisko centrum miejscowości albo w pobliżu charakterystycznym punktów, obok których znajdziemy wygodne miejsca parkingowe.

 

1. Rozpoczynamy od centrum Szklarskiej Poręby, w pobliżu informacji turystycznej oraz Policji.

2. Jedziemy w stronę granicy z Czechami ulicą Sikorskiego, mijamy po prawej stronie Krzywe Baszty a po lewej Krucze Skały.

3. Przejeżdżamy mostem nad Kamienną, po prawej stronie mijamy zabudowania nieczynnej Huty Szkła Julia.

4. Na skrzyżowaniu w pobliżu parkingu skręcamy w lewo w ulicę Mickiewicza.

5. Zjeżdżamy w stronę centrum miasta, po prawej stronie mijamy kościół a następnie skręcamy w prawo w ulicę Chopina.

6. Dojeżdżamy do ulicy Stromej i przez mostek na potoku Kamieńczyk dojedziemy do parkingu znajdującego się po lewej stronie.

7. Na wysokości parkingu skręcamy w prawo w ulicę Bronka Czecha. Po kilkudziesięciu metrach, na wysokości stoku narciarskiego skręcamy w lewo w wąską drogę.

8. Dojedziemy nią do ulicy Kilińskiego, na wysokości parkingu skręcamy w prawo. W pobliżu parkingu Kamienny Krąg i kilka rzeźb Zbigniewa Frączkiewicza.

9. Za parkingiem skręcamy w lewo w ulicę Okrzei która w pobliżu Złotego Potoku przechodzi w ulicę Macieja Abramowicza.

10. Mijamy po lewej stronie szkołę, za którą skręcamy w prawo w ulicę 1 Maja.

11. Jedziemy nią cały czas prosto, przy skrzyżowaniu z ulicą Kołłątaja po prawej stronie Leśna Huta.

12. Jadąc dalej ulicą 1 Maja mijamy kilka hoteli, dojeżdżamy do rozwidlenia ulic na którym skręcamy w lewo w ulicę Juliusza Naumowicza. W miejscu rozwidlenia stał kiedyś dom poety Jana Sztaudyngera.

13. Dojeżdżamy do zielonego szlaku turystycznego i razem z nim skręcamy w prawo, jadąc nad Kamienną do parkingu przy Wodospadzie Szklarki. Na wysokości parkingu przejeżdżamy na drugą stronę drogi krajowej nr 3 i rozpoczynamy trudny podjazd razem z czarnym szlakiem turystycznym.

14. Po około 200 metrach, na rozwidleniu, czarny szlak biegnie w prawo my jedziemy w lewo. Dojeżdżamy do niebieskiego szlaku, skręcając w prawo dojedziemy do skały Chybotek, my jednak jedziemy w lewo wspinając się w pobliże platformy widokowej na Złotym Widoku. Warto na chwilę tam pojechać i zobaczyć przepiękną panoramę.

15. Wracamy na trasę rowerową nr 12, w dalszym ciągu jadąc wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego. Dojeżdżamy do zabudowań, przy których skręcamy w lewo pomiędzy budynkami w ulicę Matejki.

16. Wśród tych budynków, po lewej stronie jest tzw. Wlatimilówka, czyli dom w którym mieszkał i tworzył malarz Wlastimil Hofman.

17. Jedziemy dalej ulicą Matejki do skrzyżowania nieopodal torów kolejowych, do ulicy Waryńskiego, w którą skręcamy w lewo i po krótkim jej fragmencie w prawo przed sanatorium KRUS.

18. Mijamy po prawej stronie Dinopark oraz dworzec PKP Szklarska Poręba Średnia.

19. Na rozwidleniu jedziemy w lewo mijając przejazd kolejowy.

20. Na ulicy 11 Listopada mijamy po prawej stronie Muzeum Karkonoskie w Domu Braci Hauptmanów.

21. Dalej prosto aż do kościoła, na wysokości którego skręcamy w prawo, mijamy cmentarz, przed torami kolejowymi skręcamy w lewo na ścieżkę w lesie.

20. Wyjeżdżamy koło stadionu lekkoatletycznego, przed którym skręcamy w lewo, następnie w prawo przejeżdżając przez Park Esplanada ulicą Grabskiego dojeżdżamy do miejsca startu

 

Wybierając odwrotny kierunek jazdy miejsca, które w opisie były po lewej stronie znajdować się będą po prawej a te z prawej strony będą po lewej. Trzeba pamiętać także o zmianie kierunków jazdy.

Trasa rowerowa nr 12 - Szklarska Poręba - „Artystyczna”
bottom of page