top of page

IZERSKAPĘTLA

Szklarska Poręba

Trasa rowerowa nr 10

Szklarska Poręba - Świeradów-Zdrój

  • ok. 44,8 km

  • Suma podjazdów 820 m

  • Suma zjazdów 830 m

Średnio trudna trasa MTB. Wymagany dobry poziom sprawności.

POBIERZ TRASĘ

RODZAJE DRÓG

Single track: 250 m

Ścieżka: 24.2 km

Boczna ulica: 2.18 km

Ulica: 16.7 km

Droga krajowa: 1.53 km

RODZAJE NAWIERZCHNI

Nieutwardzona: 458 m

Żwir: 11.2 km

Utwardzona: < 100 m

Asfalt: 33.1 km

Brak informacji: < 100 m

Kręta leśna droga

Trasa rowerowa nr 10 - Szklarska Poręba - Świeradów-Zdrój
„Izerska Pętla”

Wszystkie trasy Rowerowej Krainy wyznaczone zostały w formie pętli, tak więc możemy rozpocząć jazdę w dowolnym miejscu trasy. Większość odcinków tras jest dwukierunkowa dzięki czemu poprzez analizę profilu trasy możemy wybrać wygodniejszy dla nas kierunek jazdy. Opisując przebieg tras wybieramy z reguły punkt startowy albo w miarę blisko centrum miejscowości albo w pobliżu charakterystycznym punktów, obok których znajdziemy wygodne miejsca parkingowe.

 

1. Rozpoczynamy na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza i Odrodzenia w pobliżu wejścia na Krucze Skały.

2. Kierujemy się w stronę drogi krajowej nr 3, po dojechaniu do niej skręcamy w prawo a gdy dojeżdżamy do mostu na Kamiennej to skręcamy w lewo w Osiedle Huty.

3. Mijamy po prawej stronie przedszkole, jedziemy dalej prosto aż do torów kolejowych, przecinamy je i dalej prosto wzdłuż torów kolejowych jedziemy w kierunku Jakuszyc.

4. Mijamy ruiny zakładu przeróbki kamienia, na skrzyżowaniu w pobliżu Walońskiego Kamienia skręcamy w lewo przez tory kolejowe. Dalej krętą drogą dojedziemy do drogi krajowej nr 3. (Niedaleko torów kolejowych, za mostkiem na Kamiennej możemy wybrać alternatywny dojazd do Polany Jakuszyckiej single trackiem nr 14 – ten wariant jest możliwy tylko gdy jedziemy od Szklarskiej Poręby w kierunku Polany Jakuszyckiej.)

5. Na drodze krajowej nr 3 skręcamy w prawo w kierunku granicy z Czechami. Przed nami kilkaset metrów jazdy tą drogą, trzeba wobec tego zachować szczególną ostrożność.

6. Na wysokości stacji benzynowej, z prawej strony dołączą Ci którzy wybrali alternatywny dojazd single trackiem nr 14.

7. Trasa prowadzi dalej prosto, dojeżdżamy do dwóch głównych parkingów Biegu Piastów, pomiędzy nimi skręcamy w prawo i dalej prosto przez tory kolejowe wjeżdżamy na Polanę Jakuszycką.

8. Za torami kolejowymi spotykamy rozwidlenie kilku dróg. Pierwsza w prawo na Dolny Dukt, druga w prawo Górny Dukt, pierwsza w lewo w kierunku Dolnośląskiego Centrum Sportu, druga w lewo w kierunku Orla. Trasa nr 10 prowadzi prosto, wpierw łagodnym podjazdem, następnie trochę bardziej stromo pokonujemy dwa zakręty i jesteśmy w okolicach tzw. Samolotu, miejsca doskonale znanego wszystkim narciarzom biegowym.

9. Z Samolotu zjeżdżamy długą (ok. 1 km) prostą drogą w kierunku Orla. Ostatnie kilkaset metrów, z paroma zakrętami i dojeżdżamy do Stacji Turystycznej Orle.

10. Za schroniskiem skręcamy w prawo i razem z trzema innymi trasami jedziemy wygodną szutrową drogą w kierunku Chatki Górzystów. Równolegle do trasy po lewej stronie płynie rzeka Izera, w kilku miejscach nasza trasa zbliża się do rzeki.

11. Przejeżdżamy przez mostek na Jagnięcym Potoku i po około 500 metrach jesteśmy na Hali Izerskiej, po prawej stronie schronisko Chatka Górzystów. Trasa prowadzi dalej asfaltową drogą, po około 200 metrach skręcamy w lewo.

12. Jedziemy szutrową drogą przez Osadę Wielka Izera, po której pozostały podmurówki i fundamenty. Następnie skręcamy w prawo w „Drogę Walcową” podjeżdżając do schronu turystycznego Zielona Budka.

13. Dalej prosto asfaltem rozpoczynamy zjazd w kierunku Świeradowa-Zdroju. Ze względu na nachylenie tej drogi oraz wędrujących pieszych turystów trzeba zachować szczególną ostrożność.

14. Szczególną uwagę należy zachować po około 2,5 km zjazdu, dojeżdżamy do skrzyżowania na którym skręcamy w prawo, mijając dwa skręty w lewo prowadzące do Świeradowa-Zdroju.

15. Zjeżdżamy dalej asfaltową „Drogą Tartaczną” aż do drogi łączącej Świeradów-Zdrój i Szklarską Porębę (droga nr 358), skręcamy w prawo rozpoczynając kilkukilometrowy podjazd w kierunku Rozdroża Izerskiego.

16. Mijamy Rozdroże Izerskie i dalej prosto dojeżdżamy do Zakrętu Śmierci, po minięciu którego dalej drogą nr 358 zjeżdżamy do Szklarskiej Poręby.

17. Przejeżdżamy pod torami kolejowymi, po lewej stronie mijamy stadion lekkoatletyczny, dojeżdżamy do skrzyżowania obok Policji, skręcamy w lewo w ulicę Jedności Narodowej.

18. Mijamy pocztę, księgarnię, dojeżdżamy do bardzo charakterystycznego miejsca. Po lewej stronie skała Karczmarz a po prawej niewielka skałka pomiędzy drogą a chodnikiem.

19. Za skałką skręcamy w prawo w ulicę Mickiewicza, która doprowadzi nas do miejsca startu. Najpierw łagodnie a potem na zakończenie wyprawy, przed kościołem dosyć stromo.

 

Wybierając odwrotny kierunek jazdy miejsca, które w opisie były po lewej stronie znajdować się będą po prawej a te z prawej strony będą po lewej. Trzeba pamiętać także o zmianie kierunków jazdy.

Trasa rowerowa nr 10 - Szklarska Poręba - Świeradów-Zdrój „Izerska Pętla”
bottom of page